Kad praraja tarp anūkų ir senelių neišdygtų…

Visai neseniai į rankas papuolė viena knyga – Sju Džonson, Elizabet Bover, Džiulė Karlson “Senelių meilė: kaip tapti geriausiais draugais su savo anūkais”. Mes dar ne seneliai, tai galvojau nupirkti padovanoti savo tėvams, bet užmetęs akį į keletą skyrių nusprendėme su žmona, kad ši knyga skirta ir mums – jauniems tėvams, kurie pastoviai neturi laiko užsiimti su savo vaikais.

Kuo ji tokia ypatinga, kas ten joje stebuklingo? Ogi nieko. 3 nukvakusios amerikietės pedagogės ir psichologės kas keletą metų leidžia tą pačią knygą vis atnaujindamos pagal skaitytojų atsiųstus laiškus. Lietuviškai išverstas jau 5 leidimas, kuriame rašoma ir apie Facebooką bei Skaipą… Tai, kad knyga 5 kartus išleista JAV ir išversta į gyvą galybę kalbų pas mus nieko nereiškia… Man tik įdomu buvo kodėl žmonės ją perka, nors kainuoja ji knygyne apie 30 Lt.

Ši knyga padeda taupyti. Tie, kas turi vaikų, žino, kiek kainuoja žaislai ir per kiek laiko mažieji nenaudėliai juos sugeba sulaužyti, sugraužti ar pamesti. Šioje knygoje pateikiama dešimtys patarimų, kaip seneliai galėtų pagaminti kartu su anūkais sau žaislų iš visokių atliekamų senų daiktų. Keletoje knygos vietų radau tokį požiūrį, kad keliavimas į supermarketą vaikams turėtų būti atrakcija, pasižmonėjimas, o ne eilinis žaislų apipirkimas. O ką mes darome? Vos tik susodinam savo atžalas į vežimėlį, skubame į žaislų skyrių ir išsirenkame naują žaislą, kuri vaikai gaus tik tada, kai bus ramūs parduotuvėje ir nekels scenų… Iš patirties matau, kad jaunasis mūsų Karolis (2,5 m.) gali pusę dienos pražaisti su reklaminiu lankstinuku iš pašto dėžutės, tuo tarpu naujoji mašinytė jam įdomi tik 15 minučių… Paprasčiausias karpymas (su plastmasinėmis žirklėmis, aišku) vaikus prikausto gerai valandai, tuo tarpu lipdukų knygutė greitai numetama į kampą… Knygoje akcentuojamas paprastų žaislų darymas kartu su vaiku. Tai yra turbūt tai, ko mes, jauni ir veiklūs tėvai, galime skirti mažiausiai šiandieną. Dabar krizė, dirbu per du darbus, kad tik išlaikyčiau šeimą, bet kokia ta šeima bus, jei su savo sūnumis nepadarysiu kokio druskos piltuvo ar popierinio pakabuko, kuris sukasi… Juo labiau, kad tai galima padaryti beveik nemokamai (kainuos klijai, lipni juosta, popierius ir kiti kanceliariniai niekučiai) ir taip bent kažkiek sutaupyti gatavų žaislų sąskaita.

Knyga “Senelių meilė” dalinasi patarimais, kaip užimti vaiką ir kaip nelįsti vaiko tėvams į akis ir jų nežeminti prie vaikų. Gal dėl tos psichologinės dalies ji ir skirta seneliams, kurie savo anūkų balsus girdi telefonu kalbėdamiesi su savo vaikais. Mūsų Laimonas ir Karolis labai mėgsta kalbėti su močiute telefonu, bet net neįsivaizduojate, kad net telefonu galima pritraukti vaiko dėmesį ir palaikyti santykius su seneliais. Mūsų močiutė yra labai supratinga moteris ir mums labai daug nenurodinėja, kaip auklėti vaikus, tai vargu, ar nurodymai nesikišti į auklėjimą, kurie kartojasi knygoje gana dažnai jai irgi kažkaip keistai atsilieptų… Visa tai tik stiprina ryšius ne tik tarp močiučių ir vaikaičių, bet ir tarp močiučių ir tėvelių – bando klijuoti 3 kartas kartu, nes tai labai didelė vertybė, kurios pinigais nenupirksime…

Nepulsiu atpasakoti, kas toje knygoje parašyta. Galima atsisiųsti keletą puslapių ištrauką ir pasiskaityti prieš perkant šią knygą. Vien ištraukose pateikta daugiau nei 20 įvairių rankdarbių ir žaidimų, kuriuos nesunkiai galima žaisti ir su mama bei tėčiu, nereikia nei močiutės ar senelio. Atsispausdinkit juos ir pabandykit kažką padaryti savo vaikams.

Labai suintrigavo vienas iš paskutiniųjų skyrių, kur seneliams bandoma įrodyti, kad būtina jiems užsiregistruoti Facebooke ir palaikyti ryšius su anūkais. Aišku, Skaipas yra nerealus dalykas, ypač kai anūkai gyvena kitame mieste ar kartu su tėvais emigracijoje. Tai gana retas reiškinys, kai pagyvenę žmonės yra skatinami dėl anūkų mokytis naudotis naujausiomis technologijomis.

Kodėl vertėtų pirkti šią knygą? Nevertėtų, jei turite pakankamai laiko sėdėti internete ir susirinkti šimtus žaidimų ir žaislų idėjų, juos atsispausdinti ir susirūšiuoti. Deja, dauguma mamų ir tėčių neturi nei laiko, nei žinių, kur tokių dalykų ieškoti, nes internetas – ne tik informacijos šaltinis, bet ir šiukšlynas. Knyga turi išliekamąją vertę, nes joje pateikti patarimai galioja ne vien tik kūdikiams, bet ir didesniems vaikams, tad ji bus aktuali mažiausiai 8-10 metų. Dar po 10 metų padulkėjimo lentynose ji vėl gali praversti, kai tie patys vaikai pradės kurti šeimas. Knygą galima dovanoti. Ji tikrai vertingesnė dovana nei “gražiausių pasaulio vietų Top 100”, kuris daugiau suerzina, nes visko negali pamatyti… Kaip dažnai skaitote knygas? Greitu metu technologijos pažengs tiek, kad knygas namuose laikantys žmonės bus vadinami kolekcininkais… :) Ši knyga skaitoma ilgai, tad turėsite nuolat plauti rankas, kad ji išliktų graži ir švari.

Namai , , , , , ,

Comments are closed.